ARGO Woodcraft

Jak robię stół rozkładany?

Zobacz, jak robię solidny drewniany stół rozkładany. Przedstawię Ci proces związany z wykonywaniem stołu z wykorzystaniem systemu rozkładania blatu. Tym razem pracować będę nad stołem z drewna jesionu. Myślę, że temat ten może Cię zainteresować zarówno jeśli jesteś stolarzem, jak i w przypadku gdy po prostu chcesz sobie kupić nowy stół.

Jeżeli zawodowo związany jesteś z branżą stolarską, to poznając sposoby, w jakie ja pracuję, masz szansę na rozszerzenie własnych umiejętności. W końcu nawet będąc doświadczonym specjalistą, warto cały czas się rozwijać.

Jak zrobić stół z rozkładanym blatem?

Jeśli chcesz jedynie kupić stół, to być może uznasz, że wiedza na temat sposobu wykonywania mebli drewnianych, nie jest Ci potrzebna. Oczywiście po części masz rację. Kupując stół, nie musisz wiedzieć, w jaki sposób został on wykonany. Jednak jeśli będziesz mieć chociaż podstawową wiedzę na temat typowych procesów stolarskich, to staniesz się o wiele bardziej świadomym kupującym. Będziesz wiedzieć, jak nie dać się naciągnąć lub oszukać.

Dzisiaj skupię się wyłącznie na kwestiach związanych z systemem rozkładania stołu. Opis tego, jak wykonać drewniany stół nierozkładany, możesz znaleźć w poprzednim wpisie: Jak zrobić stół z drewnianymi nogami?

Elementami tworzącymi (zarówno ten rozkładany, jak i nierozkładany) stół są nogi, blat i oskrzynia.

Nietypowa oskrzynia w stole rozkładanym

Standardowa oskrzynia (w stole nierozkładanym) jest prostokątną drewnianą ramą. Jest ona umieszczona po spodniej części blatu na jego obwodzie. Natomiast oskrzynia stołu rozkładanego nie stanowi pełnej ramy. Jest ona ograniczona do elementów znajdujących się wyłącznie wzdłuż dwóch dłuższych krawędzi blatu i do łącznika umieszczonego pod blatem w środkowej części stołu. Jest tak, ponieważ dostawki (elementy zwiększające wymiar blatu) muszą mieć wolną przestrzeń pod blatem, aby móc się swobodnie wysunąć.

Oskrzynia jest elementem, do którego przymocowywane są nogi stołu. Być może wcześniej nie zwróciłeś uwagi, że w przypadku wielu stołów w pełni drewnianych nie przykręca się nóg bezpośrednio do blatu. Moim zdaniem jest to bardzo dobre działanie, ponieważ drewno jako materiał naturalny ma tendencję do delikatnego kurczenia się i rozkurczania. Dzieje się tak na przykład ze względu na zmieniający się poziom wilgotności powietrza. Przymocowując nogi „na sztywno” do blatu, ryzykowalibyśmy, że właśnie w trakcie tych delikatnych zmian swojej objętości, drewno zaczęłoby pękać. A w efekcie mogłoby dojść nawet do całkowitego zniszczenia mebla.

Do oskrzyni przymocowywane są też prowadnice stanowiące element systemu rozkładania. Ja najchętniej stosuję prowadnice firmy Poettker. Ta też jest w przypadku stołu, o którego powstawaniu czytacie w tej chwili.

Prowadnice Poettker

Ukryte w specjalnych szufladach, dostawki wysuwają się spod blatu. Nie jest to oczywiście jedyne rozwiązanie, jakie można zastosować, by uzyskać blat rozkładany. Jednak ja właśnie takie preferuję. Uważam, że jest ono bardzo praktyczne i wygląda estetycznie.

Sama szuflada składa się z czterech skręconych ze sobą elementów — prosta ramka. Widoczny front szuflady będzie swoim wyglądem imitował bok oskrzyni. Dzięki temu finalnie stół będzie mógł sprawiać bardzo nieskomplikowane wrażenie – nie wiedząc, że jest to model rozkładany, prawdopodobnie nawet byśmy się nie zorientowali, że tradycyjna oskrzynia zastąpiona została poprzez system chowanych pod blatem dostawek.

Każdą z dwu dostawek rozcinam na dwie części, a następnie łączę za pomocą specjalnych zawiasów. Dostawki muszą być rozcięte na pół, ponieważ tylko wtedy mają szansę, zmieści się w szufladach pod blatem stołu.

Stół drewniany z dostawkami

Zastosowany przeze mnie system rozkładania stołu ma sporo zalet. Przede wszystkim jest lekki. To istotna kwestia, zwłaszcza gdy chcecie rozłożyć stół samodzielnie i to nawet za pomocą jednej ręki 😉

Jeśli spodobał Ci się stół, który zrobiłem, to pamiętaj, że również dla Ciebie mogę wykonać podobny. Zapytania ofertowe najlepiej wyślij na maila: kverko@kverko.pl

Zobacz też stałą ofertę stołów drewnianych kverko: https://kverko.pl/sklep/stoly-drewniane/ Wszystkie te stoły robione są również przez mnie.

autor tekstu: Michał Szczurek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *