Stół z litego drewna ARGO Woodcraft

Dębowy stół rozkładany i nierozkładany — opis i porównanie

Dębowe stoły to flagowy produkt marki Kverko. W tym wpisie postaramy się przybliżyć wam nasze drewniane stoły. Skupimy się na modelach w pełni drewnianych, czyli takich, których każdy element jest wykonany właśnie z dębiny. Tym razem nie będziemy wspominać o stołach z metalowymi nogami.

Porównajcie z nami stół rozkładany z nierozkładanym. Poznajcie charakterystykę wyrobów marki i dowiedzcie się, co kryje się pod hasłem: stół z litego drewna.

Oferowane przez nas stoły w pełni drewniane to:

Porównanie stołu litego dębowego nierozkładanego z rozkładanym

Elementami tworzącymi typowe stoły drewniane są: nogi, blat i oskrzynia.

Stół nierozkładany dębowy

Klasyczny mebel, dostępny jest w trzech rozmiarach lub zgodnie z indywidualnym zamówieniem. Rozmiary blatu, jakie oferujemy, to 140/70, 160/80 lub 180/80. Rozmiar nóg to 8/8 cm (przekrój). Wysokość stołu to 76 cm. Jest to wysokość, dzięki której stół będzie komfortowy dla użytkowników o różnej posturze — wygodnie będzie można wsunąć pod niego nogi siedząc na krześle. Grubość blatu to 4 cm. Na indywidualne zamówienie możemy wykonać stół o wysokości innej niż standardowa. Dla osób bardzo wysokich polecamy stół o wysokości około 78 cm lub nawet 80 cm.

Wszystkie te parametry są ważne ze względu estetycznego oraz funkcjonalnego. Grubość blatu doskonale tutaj współgra z wielkością blatu czy z szerokością drewnianych nóg. To po prostu ładnie razem wygląda, a z pewnością nie wyglądałoby tak, gdybyśmy zrobili masywne drewniane nogi, ale blat miałby na przykład 2 cm grubości.

Dębowy stół nierozkładany z drewnianymi nogami stworzyliśmy trochę na przekór modzie. Obecnie trendem są nogi metalowe i owszem — takie stoły również mamy w ofercie. Jednak chcieliśmy stworzyć produkt w pełni drewniany, ponieważ drewno to świetny materiał na meble, a ponadto taki produkt wygląda naprawdę harmonijnie. To czy wybierzesz stół z drewnianymi nogami, czy z metalowymi to Twoja własna decyzja, wybierz taki, który Ci się podoba najbardziej.

Stół dębowy jest wykonany z drewna klasy AB, czyli dębiny bezsęcznej jednostronnie czystej. Symbol AB mówi nam również, że drewno charakteryzuje się brakiem występowania sęków. Nie oznacza to, że nie występują one wcale. W drewnie dębowym klasy AB mogą występować w bardzo niewielkich ilościach i z pewnością nie w skupiskach. Pojedynczo występujące sęki nie są czymś, przez co blat miałby tracić na wartości. Wręcz przeciwnie, w końcu kupujemy drewniany, naturalny stół, zatem sęki i inne niedoskonałości są po prostu cechą takiego stołu. Małe, zdrowe sęki są wypełniane czarnym poliamidem, co podkreśla rysunek drewna.

Stół rozkładany dębowy

Ten funkcjonalny mebel to dobry wybór wtedy, kiedy od czasu do czasu zapraszacie gości i chcesz, by wygodnie Wam się siedziało przy dużym stole, jednak na co dzień wolisz mieć mniejszy blat, a więcej przestrzeni dookoła.

Parametry stołu rozkładanego

Oferujemy kilkanaście wariantów rozmiarów blatu, od 140/80 cm. (po rozłożeniu 220/80) do 220/110 cm. (po rozłożeniu 310/110). A to już naprawdę duży, drewniany stół. Rozmiar nogi to 12/12 cm.

Pozostałe podstawowe parametry nie różnią się od stołu nierozkładanego, a zatem grubość blatu to 4 cm, a wysokość stołu to 76 cm.

Stół wyposażony jest w system rozkładania blatu: Pöttker. System ten pozwala na zachowanie estetycznego wyglądu stołu. Jest dobrze przemyślany, wygodny w użyciu. Po prostu łatwo się składa i rozkłada, a jak go złożysz, to nie widać, że jest to stół rozkładany. Jak? Większość stołów rozkładanych, które znamy, miały linię, przechodzącą przez połowę blatu, która zaburzała estetyczność, nie wspominając już o niewygodnym rozkładaniu. Obecnie dostępne są nowoczesne systemy, takie jak właśnie Pöttker.

Wygląda to tak, że tak zwaną dostawkę wyciągasz z boku mebla. Dostawki schowane są w oskrzyniach (czyli w drewnianym elemencie, znajdującym się pod blatem stołu). Podczas gdy oskrzynia w nierozkładanym stole to jednolita, drewniana rama pod blatem, to w przypadku mebla rozkładanego, jest to raczej szafka, której bok stanowi jednocześnie ramę oskrzyni. Dzięki temu rozwiązaniu, po złożeniu stołu, twój blat pozostanie jednolity, a stół będzie wyglądał jak klasyczny stół nierozkładany. Dostawki są dwie i znajdują się po obu, krótszych bokach stołu. Możesz je wysunąć i wsunąć dzięki prowadnicom ukrytym pod spodem blatu. Te metalowe prowadnice Pöttker ukryte są również dzięki drewnianej oskrzyni. Nie widać ich, niezależnie od tego, czy stół jest złożony, czy rozłożony.

Dębowe stoły Kverko

Oba opisywana stoły są stołami dębowymi z litego drewna. Są to produkty wysokiej jakości z przeznaczeniem dla świadomego klienta. Innymi słowy, jest to po prostu solidny mebel, profesjonalnie przygotowany, zbudowany od podstaw. Prace nad takim stołem składają się na wiele etapów, wymagają profesjonalnych narzędzi i przede wszystkim doświadczonego stolarza.

Do wyrobu stołu drewnianego wybierane jest drewno najlepszej jakości. Sprawdźcie to na naszych filmikach albo wpadnijcie do pracowni Michała i zobaczcie to na żywo. Co to znaczy drewno najlepszej jakości? Dębina, z której powstają naszej stoły jest drewnem sezonowanym i suszonym. Chodzi o to, że drewno musi być dobrze wysuszone, zanim zaczniemy z nim pracować. Z drugiej strony, dębina nie może być zbyt wysuszona — drewno powinno być po prostu wilgotne na tyle na ile wilgotne jest otoczenie. W tym celu, po przyjeździe dębiny do pracowni, musi tam odleżeć minimum dwa tygodnie. Dzięki temu zmniejszamy prawdopodobieństwo pękania podczas pracy.

Nogi drewnianego stołu dębowego nie są pełne w środku. Warto również wspomnieć o tym, że nie są one mocowane bezpośrednio do blatu. Ta technika byłaby nieodpowiednia, ponieważ drewno mogłoby zacząć pękać. Jako naturalny materiał, drewno ma zdolność do bardzo delikatnego rozkurczania się i kurczenia. Właśnie dlatego, w porządnym stole drewnianym nogi będą przymocowane do oskrzyni.

Stół z litego drewna dębowego — co się kryje pod tą nazwą?

Tylko to, że stół jest wykonany w 100% z naturalnego drewna. Naturalne drzewo jest cięte na dość duże fragmenty. Poszczególne kawałki są następnie przez stolarza klejone i cięte tak, by uformować blat, nogi itd. Można to też wyjaśnić w ten sposób, że stół z litego drewna na pewno nie będzie stworzony ze sklejki czy płyty wiórowej. Po prostu są to duże kawałki drewna umiejętnie ze sobą połączone.

W artykule porównaliśmy stół drewniany rozkładany z nierozkładanym, jednak ostateczny wybór należy do was, a gdybyście mieli więcej pytań, zachęcamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *