Jak zrobić stół z drewnianymi nogami?
W dzisiejszym wpisie przedstawię wam proces powstawania stołu dębowego. Przy okazji możecie też zobaczyć dwa filmy przygotowane przez Michała Szczurka. Na nagraniach Michał tłumaczy krok po kroku, jak wykonać stół dębowy lity.
Jak powstaje lity dębowy stół?
Może pomyślicie, że w ten sposób niepotrzebnie zdradzamy tajniki naszej pracy?
Jesteśmy producentami mebli. Chętnie dzielimy się posiadaną wiedzą. Nie robimy tajemnicy ze sposobu, w jaki pracujemy. Bez oporów współpracujemy z innymi producentami mebli. Uznajemy ich za potencjalnych partnerów, a nie za konkurentów.
Jeśli dużo osób zobaczy, jak powstają nasze stoły, to automatycznie wzrośnie ilość klientów świadomie zainteresowanych ich zakupem.
Polecamy między innymi stół dębowy z drewnianymi nogami i rozkładanym blatem kverko s_07 https://kverko.pl/produkt/stol-debowy-rozkladany-kverko-s_07/
Jak zrobić stół dębowy z drewnianymi nogami?
Nie ma jednej właściwiej metody na to, jak zrobić solidny dębowy stół. Każdy stolarz ma nieco inne metody pracy. Różnice wynikają z:
- posiadanego doświadczenia
- rodzaju zdobytej edukacji
- upodobań
Są jednak też pewne podstawowe zasady, których należy przestrzegać, podczas wykonywania stołów drewnianych:
- szczegółowy rozplanowanie kolejnych etapów pracy
- dbałość o wysoką jakość materiałów
- precyzyjna i uczciwa praca
Chcecie wiedzieć, jak samodzielnie zrobić stów drewniany? Jeśli tak, to obejrzyjcie z uwagą filmy Michała
Jak zrobić stół – narzędzia
Jakie narzędzia są potrzebne do tego, by samodzielnie zrobić stół?
Porządny stół drewniany można zrobić za pomocą podstawowych urządzeń stolarskich. Potrzebna będzie tylko:
- wiertarka
- piła lub zagłębiarka
- strugarka
- grubościówka
Wystarczą podstawowe modele wymienionych urządzeń. Oczywiście bardziej zaawansowane narzędzia ułatwią pracę. Jednak nie są one niezbędne.
Z czego zrobić stół?
Najczęściej wybieranym gatunkiem drewna jest oczywiście dębina. Nie jest to jedyne drewno, jakie nadaje się do produkcji stołów. Ja jednak przekonałam się, że większość z was preferuje stoły dębowe. Dlatego w naszym sklepie sprzedajemy stoły wykonane właśnie z tego gatunku drewna. Na indywidualne zamówienie robimy też meble z jesionu oraz orzecha.
Starajcie się zdobyć drewno możliwie najlepszej jakości. Oszczędzanie na jakości jest zawsze złym pomysłem.
Z jakiego drewna robi się stoły? Z drewna, które było wcześniej sezonowane i suszone.
Dobrą praktyką jest przywiezienie drewna do pracowni, a następnie odczekanie co najmniej dwóch tygodni przed rozpoczęciem pracy. W ten sposób dajemy drewnu czas na to, by wyrównał się poziom jego wilgotności z wilgotnością otoczenia. Dzięki temy w znacznym stopniu zmniejszy się ryzyko pękania oraz paczenia się materiału drewnianego.
Kolejne etapy pracy:
1. Rozcięcie tarcicy dębowej za pomocą piły formatowej – rozcięcie surowego materiału wzdłuż
Zamiast piły można wykorzystać zagłębiarkę. Decydując się na te drugie narzędzie, trzeba się jednak liczyć z tym, że będzie bardziej czasochłonna.
TIP: Rozcinając, drewno pamiętaj o tym, by usunąć rdzeń pnia drzewa. Nie jest on odpowiednio wytrzymały i nie sprawdzi się jako materiał do budowy stołu.
Rdzeń jest mało wytrzymały i najlepiej jest się go pozbyć. Natomiast fragment deski znajdujący się bezpośrednio za rdzeniem należy zachować, To on jest najbardziej stabilnym fragmentem drewna dębowego.
A co z sękami?
Czy pozbyć się wszystkich sęków? Jeśli sęki są niezbyt duże i zdrowe, to naprawdę nie trzeba ich usuwać. Wystarczy, że je oczyścicie, zestrugacie i wypełnicie. Oczywiście jest to kwestią gustu, ale moim zdaniem sęki i inne drobne niedoskonałości nadają uroku meblom z naturalnego drewna. Dlatego rozcinając materiał, można pozostawić niewielką ilość sęków.
Co, gdy materiał zostanie rozcięty?
Drewno po rozcięciu potrzebuje kilku godzin, aby się rozprężyć. Przerwijmy na ten czas naszą pracę i najlepiej dopiero kolejnego dnia powróćmy do wykonywania stołu. Czym zająć się w następnej kolejności:
2. Struganie
Struganie jest to po prostu wyrównywanie powierzchni drewna. Czasem czynność tę określa się też jako heblowanie. Michał całe struganie wykonał za pomocą urządzenia nazywanego strugarko-grubościówką.
Po przestruganiu całego materiału można zająć się doborem desek na blat. Warto wybrać te najładniejsze (no i oczywiście odpowiednio długie).
3. Klejenie
Po rozcięciu drewna i przestruganiu lameli przychodzi czas na klejenie. Sklejanie lameli na blat to dobry moment na to, by zwrócić waszą uwagę na pojęcie blatu litego.
Być może wydawało się wam, że meble lite wykonane są z jednego nierozciętego kawałka drewna. To nie jest prawda. Blaty/meble lite są wykonane w stu procentach z naturalnego drewna. Jest to jednak drewno rozcinane, a następnie sklejane. Proces cięcia i klejenia sprawia, że materiał drewniany nie jest podatny na pękanie i paczenie. Stół wykonany z drewna klejonego jest bardzo trwały i wytrzymały.
W przypadku stołów litych klejenia wykonywane są wyłącznie wzdłuż dłuższych krawędzi lameli. Na przykład w przypadku blatu wykorzystujemy wąskie fragmenty drewna. Ich długość jest równa długości całego blatu. Dzięki temu eliminujemy możliwość występowania poprzecznych połączeń fragmentów drewna, które mogłyby wpłynąć negatywnie na estetykę całego wyrobu.
Oddzielnie sklejane jest drewno na nogi stołu. W przypadku naszych stołów nogi są zawsze pełne, czyli drewno (dokładnie takie samo) znajduje się na zewnętrznych płaszczyznach nóg stołu, jak też wewnątrz. Niestety nie u wszystkich producentów jest to norma. Sklejane elementy dobrze jest unieruchomić za pomocą specjalnej prasy lub ścisków stolarskich.
4. Kolejny etap strugania i klejenia
Jakiej grubości powinny być nogi stołu? Nie ma jednej określonej grubości, jaką powinny mieć drewniane nogi stołu. Rozmiar nóg powinien być zależny od wielkości i grubości blatu. Chodzi po prostu o to, żeby cały mebel wyglądał harmonijnie i estetycznie.
Stół z drewnianymi nogami
Klejenie nie jest bardzo skomplikowanym procesem. W swoich filmach Michał podpowiada jedynie, że warstwa kleju powinna być równomiernie nałożona. Zarazem dobrze, żeby kleju nie było zbyt dużo, zwłaszcza gdy łączymy ze sobą elementy o większej powierzchni. Grubo nałożona warstwa kleju nie będzie miała gdzie wypłynąć.
5. Szlifowanie
Po sklejeniu blatu i nóg stołu oraz po odczekaniu do momentu pełnego wyschnięcia czas zabrać się za szlifowanie. Polecamy papier ściernym o gradacji 180.
Najlepiej jest korzystać ze szlifierki, którą można podłączyć bezpośrednio do odkurzacza przemysłowego. Dzięki temu praca będzie szybsza i bardziej komfortowa. Po skończonym szlifowaniu można przejść do etapu, jakim jest wypełnianie ubytków w powierzchni stołu.
Drewno jest materiałem naturalnym, w związku z tym drobne sęki i spękania nie powinny dziwić ani niepokoić. Wystarczy uzupełnić otwory za pomocą odpowiedniego preparatu. Michał korzysta z wypełniacza poliamidowego.
6. Oskrzynia
Wcześniej wspominałam wyłącznie o nogach stołu i o blacie. A przecież to nie wszystkie elementy tworzące konstrukcję mebla. Ważną częścią stołu z drewnianymi nogami jest też oskrzynia.
Co to jest oskrzynia stołu? To drewniana rama znajdująca się bezpośrednio pod blatem stołu. Jej rolą jest stabilizowanie całej konstrukcji mebla. Oskrzynię można wykonać z równych i odpowiednio długich kantówek. W oskrzyni powinny zostać wykonane otwory na śruby.
Michał robi otwory o średnicy 20 mm do głębokości 45 mm. Następnie przy użyciu wiertła o średnicy 10 mm przewierca drewno na wylot. W miejscu wykonania otworów przykręcone zostaną śruby o średnicy 8 mm. Za ich pomocą blat stołu zostanie przytwierdzony do oskrzyni.
Ważne, aby średnica śruby była nieco mniejsza niż średnica otworu. Naturalny materiał drewniany będzie „pracować”. Gdyby stół został skręcony bez pozostawienia minimalnego luzu, to mogłoby się okazać, że po pewnym czasie zacząłby pękać.
7. Malowanie
Już prawie na sam koniec czas na pokrycie powierzchni stołu warstwą substancji zabezpieczającej. W przypadku naszego stołu jest to wosk twardy olejny. Olejowosk sprawia, że drewno jest odporne na wilgoć i mikrouszkodzenia mechaniczne. Zarazem preparat w delikatny sposób wzmacnia i wydobywa naturalną kolorystykę drewna.
Kończąc pracę, należy połączyć ze sobą wszystkie elementy tworzące stół. Skręcamy blat z oskrzynią oraz drewnianymi nogami stołu. Nóg nie przykręcamy bezpośrednio do blatu, ale do niewielkich dodatkowych kantówek, które umieszczone są ukośnie w rogach oskrzyni.
Gotowe 🙂
Kim jest Michał Szczurek?
To przede wszystkim doświadczony fachowiec, który już od lat działa w branży stolarskiej. Oprócz tego jest też to przedsiębiorca – współwłaściciel marki Kverko i prezes spółki Grupa ARGO.
autorka tekstu: Ewelina Szostakiewicz