ARGO Woodcraft

Jak zrobić taras z drewna? Montaż desek tarasowych

Wykonanie stumetrowego tarasu to spore wyzwanie. Jednak jeśli posiadacie nie najgorszy zestaw narzędzi majsterkowicza, dużo cierpliwości i nieco umiejętności budowlano-wykończeniowych, to na pewno sobie poradzicie. Zwłaszcza że w tym wpisie krok po kroku przedstawię wam, jak taki taras zrobić. – Dokładniej, będzie to taras betonowy, który zostanie przeze mnie wykończony za pomocą desek tarasowych.

Do budowy tarasu zastosuję drewno modrzewiowe.

Modrzew ma cechy, które sprawiają, że bardzo dobrze nadaje się on do zastosowania na zewnątrz budynków. Jest to gatunek drewna charakteryzujący się wysoką odpornością grzyby i pleśnie. Dodatkowo jest stosunkowo wytrzymały mechanicznie.

Zobaczcie film z przebiegu realizacji:

Od czego zacząć? Montaż legarów

Prace zaczynam od przykręcenia na całej powierzchni tarasu drewnianych legarów. Drewno zabezpieczam za pomocą oleju. Stosuję trzy warstwy oleju z każdej strony.

Wymiary legarów dostosowuję do wysokości, na jakiej umieszczone są drzwi tarasowe. Chodzi po prostu o to, żeby finalnie nie okazało się, że podłoga tarasu znajduje się wyżej niż dolna krawędź otworu drzwiowego. Byłoby to nie tylko mało estetyczne, ale też trochę niebezpieczne. Łatwo można by się potknąć o taką wystającą podłogę.

Tym razem zastosowałem legary 3 cm X 5 cm. Wy oczywiście możecie dobrać rozmiar indywidualnie.

Pod legarami umieszczam specjalne podkładki z tworzywa bitumicznego. Mają one grubość 6 mm. Podkładki sprawiają, że woda, która pojawi się na tarasie, będzie mogła swobodnie wydostawać się spod desek.

Dodatkowo podkładki bitumiczne delikatnie tłumią drgania.

Legary staram się przykręcać w mniej więcej równych odstępach. Pomiędzy kolejnymi legarami jest niecałe 40 cm odległości. Jeśli rozmieścicie je co 50 cm, to też będzie ok 😉

Legary przykręcam do betonu za pomocą wkrętów. Dobrym rozwiązaniem jest wpuszczenie do otworu na wkręty o niewielkiej ilości silikonu.

Montaż desek tarasowych

Na legarach umieszczam deski tarasowe. Aby mieć pewność, że przykręcam je w równych odległościach, stosuję specjalne krzyżaki. – Podobne do tych wykorzystywanych przez kafelkarzy, tylko większe.

Pomiędzy kolejnymi deskami zostawiam po 5 mm odstępu. Deski przykręcam do legarów za pomocą wkrętów ze stali nierdzewnej.

Nie warto oszczędzać na wkrętach, ponieważ te wykonane z taniego materiału mogą być mało trwałe lub powodować nieestetyczne odbarwianie się drewna.

Krzywa deska tarasowa

Czasami może się zdarzyć, że deska tarasowa będzie nieco wykrzywiona. Przykręcenie jest bez żadnych poprawek, mogłoby sprawić, że taras straciłby na atrakcyjnym wyglądzie. Dlatego warto w takiej sytuacji zastosować ściski rurowe.

Za pomocą ścisku można w łatwy sposób naprostować deskę. Dopiero taką wyprostowaną „na siłę” deskę przykręćmy do legarów. Solidne, w miarę gęsto ułożone wkręty na pewno będą w stanie utrzymać deskę w oczekiwanej pozycji.

Jeśli planujecie po raz pierwszy spróbować swych sił w budowie drewnianego tarasu, to mogę was zapewnić, że nie ma się czego obawiać. Wbrew pozorom nie jest to praca skomplikowana.

Ja poradziłem sobie, działając w pojedynkę. Jestem jednak przekonany, że działając w dwie – trzy osoby, praca okazałaby się o wiele łatwiejsza. Dlatego, jeśli tylko możecie, to postarajcie się o bystrego pomocnika. 🙂

Powodzenia!

Zobaczcie też:

Jak zrobić dębową szafkę pod umywalkę

Jak zrobić stół z rozkładanym blatem

Jak zrobić drewnianą drabinkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *