ARGO Woodcraft

Stół z drewna z orzecha włoskiego

Stół loftowy z blatem z orzecha włoskiego i z nogami ze spawanej stali. Jak robię stół na indywidualne zamówienie?

Dzisiejszy wpis poświęcę wykonywanemu przeze orzechowemu blatowi do stołu. Nogi stołu zostaną zrobione przez współpracujące ze mną spawacza, dlatego nie będę się na nich skupiać w tym tekście. Zamiast tego szczegółowo przedstawię wam proces tworzenia drewnianego blatu.

W przypadku mebli z orzecha włoskiego często okazuje się, że najtrudniejszym etapem całej realizacji jest zdobycie odpowiedniego materiału. Orzech włoski nie jest gatunkiem drewna bardzo popularnym. Większość składów drewna posiada tylko jego ograniczony wybór lub też nie oferuje orzecha włoskiego wcale.

Bardzo często okazuje się też, że dostępne do nabycia drewno orzecha jest porozcinane na zbyt krótkie odcinki, jest zdeformowane lub ma tendencję do pękania.

Wszystkie wymienione powyżej trudności sprawiają, że prawidłowo wykonane meble z litego orzecha włoskiego, są uznawane za produkty luksusowe.

Jak powstaje klejonka z drewna orzecha włoskiego?

W przypadku produkcji klejonki litej z drewna orzechowego wykorzystujemy cały przekrój deski (oczywiście poza korą, która stanowi odpad). Nie odrzucany nawet jasnej zewnętrznej części drewna. Dzięki temu finalny produkt charakteryzuje się silnie kontrastową, stanowiącą atut, kolorystyką.

Klejonka drewniana lita

Tworzenie klejonki na blat rozpoczynamy od tzw. rozkroju. Rozcinamy drewno na długie i wąskie lamele. W następnej kolejności układamy lamele jedna obok drugiej. Staramy się uzyskać jak najbardziej estetyczny, wyglądający naturalnie efekt wizualny.

Kolejnym etapem pracy jest sklejanie ze sobą poszczególnych lameli, tak aby finalnie uzyskać idealnie równą płaszczyznę blatu. Charakterystyczną cechą dla klejonki litej jest to, że klejenie dotyczy wyłącznie dłuższych boków lameli. Klejenia poprzeczne nie występują. Oznacza to, że każda użyta lamela jest równa długości całego blatu.

Sklejony blat należy wyrównać. Ja odcinam wszelkie zbędne elementy za pomocą piły tarczowej. Następnie można zabrać się za szlifowanie powierzchni drewna. To bardzo ważne, aby była ona gładka i idealnie równa.

Końcowy etap pracy polega na wypełnieniu ewentualnych ubytków. Mam tu na myśli przede wszystkim drobne naturalne spękania drewna i mogące się gdzieniegdzie pojawiać niewielkie sęki. Niezbędne jest też pokrycie powierzchni drewna preparatem impregnującym. Standardowo polecam zastosować bezbarwny lakier do drewna na spód blatu oraz olejowosk na stronę górną.

W pełni wykończony blat muszę jeszcze tylko przymocować do stalowych nóg stołu i cały stół będzie gotowy.

W standardowej ofercie sklepu kverko nie ma stołów zrobionych z drewna z orzecha włoskiego. Meble tego rodzaju wykonuję jednak na indywidualne zamówienia. Jeśli jesteście zainteresowani wycenę takiego właśnie stołu, to najlepiej skontaktuj się ze mną mailowo: kverko@kverko.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *