Meble wykonane z drewna, zaraz po procesie produkcji, wymagają starannego zabezpieczenia, które ochronią je przed zanieczyszczeniami, wodą oraz promieniami UV. Dobór odpowiednich środków zminimalizuje również ryzyko powstania drobnych uszkodzeń mechanicznych.
Profesjonalne środki impregnacji drewna wnikają głęboko w jego strukturę oraz dodatkowo tworzą ochronną warstwę zewnętrzną. Stosując tylko sprawdzone produkty renomowanych producentów, mamy gwarancję, że nasz stół będzie przez długi czas cieszył się dobrym wyglądem i nie będzie sprawiał problemów podczas codziennej eksploatacji.
Istnieją różne metody zabezpieczenia drewna. Należą do nich: lakierowanie, olejowanie i woskowanie drewna. Pierwsze dwie metody posiadają jednak dyskwalifikujące wady. Lakierowanie doskonale zabezpiecza drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jednak nie wchodzi głęboko w strukturę drewna. Natomiast olejowanie w korzystny sposób podkreśla rysunek drewna i sprawia, o wiele bardziej naturalne wrażenie. Wadą olejowania niestety jest to, że tylko w niewielkim stopniu zabezpiecza powierzchnię przed zabrudzeniami i uszkodzeniami, wynikającymi z codziennego użytkowania.
My jako doświadczeni producenci stołów drewnianych Kverko do impregnacji mebli drewnianych wykorzystujemy wosk twardy olejny. Zabezpiecza on nasze stoły przed uszkodzeniami oraz pięknie podkreśla rysunek drewna. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w produkcji mebli wytworzyliśmy własny unikalny sposób nakładania wosku twardego olejnego. Dzięki temu meble powstające w naszej stolarni, przez długi czas zachowają wysoką jakość i doskonałą estetykę.
Jeśli odpowiednio zadbasz o swoje meble drewniane, będą one wieczne!
Należy jednak pamiętać, że tylko systematyczna konserwacja stołów wykonanych z drewna stanowić może gwarancję ich doskonałej kondycji przez wiele lat. Poniżej umieściliśmy kilka najważniejszych porad. Stosując się do nich, można mieć pewność, że posiadany stół drewniany marki Kverko, przez długi okres zachowa swój blask i niepowtarzalne piękno.
Przekazujemy uniwersalne zasady dotyczące samodzielnej konserwacji i pielęgnacji mebli drewnianych oraz ich prawidłowego użytkowania. Kluczem do długowieczności wyrobów drewnianych jest regularna pielęgnacja oparta na doborze właściwych preparatów.
Chroń dębowy stół przed wodą
O ile krótkotrwały kontakt powierzchni drewnianych z cieczami nie stanowi problemu, o tyle długotrwały kontakt z wilgocią może negatywnie wpłynąć na kondycję mebla. W związku z tym każdą rozlaną na blat stołu lub stolika kawowego ciecz staraj się niezwłocznie wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym, miękką szmatką bawełnianą lub z mikrofibry.
Używaj podkładek
Nie kładź gorących lub bardzo zimnych naczyń bezpośrednio na powierzchni stołu. Kontakt ze skrajnie wysoką lub niską temperaturą może przyczynić się do powstania ciężkich do usunięcia przebarwień. W celu zabezpieczenia powierzchni stosuj odpowiednie podkładki.
Zachowaj odległość od źródła ciepła
Musisz pamiętać, że stoły dębowe są wykonane z materiału naturalnego, wrażliwego na zmiany temperatury otoczenia. Nie stawiaj swojego stołu w pobliżu kominka, mocnego grzejnika lub bezpośrednio nad grzejnikiem kanałowym. Jeśli posiadasz ogrzewanie podłogowe, nie dopuść do nadmiernego wygrzania podłogi.
Zadbaj o odpowiednią wilgotność oraz temperaturę
W pomieszczeniu, w którym znajduje się wykonany z naturalnego drewna mebel temperatura powietrza powinna mieścić się w przedziale między 14 a 31 stopni Celsjusza. Pamiętaj również, by nie eksponować swojego stołu bezpośrednio na ostre promienie słoneczne. Nagłe skoki temperatury również nie są wskazane.
Najlepszą wilgotnością będzie ta z przedziału 50-60%. Narażenie mebli drewnianych na zbyt niską wilgotność może spowodować ich zeschnięcie się a w skrajnych sytuacjach pękanie. Nazbyt wysoka wilgotność, spowoduje pęcznienie drewna i nieprzyjemne w dotyku klawiszowanie. Pamiętaj również, że meble lite dębowe nie nadają się do użytkowania zewnętrznego.
Regularnie czyść swój stół z nagromadzonego brudu i kurzu.
Nagromadzony kurz będzie wchodzić w pory drewna, a to może się wiązać z obniżeniem poziomu estetyki mebla. W związku z tym regularnie oczyszczaj swój stół za pomocą miękkiej szmatki bawełnianej.
Stosuj tylko sprawdzone środki pielęgnacji drewna
Do mycia stołu możesz używać również delikatnie nawilżonej ściereczki. Pamiętaj, aby stosować łagodny, najlepiej ekologiczny i biodegradowalny środek czyszczący. Wykorzystywanie zbyt ostrej chemii może spowodować trwałe uszkodzenie powierzchni stołu lub nawet zmienić barwę naturalnego drewna. Odradzamy również stosowanie środków z pastami nabłyszczającymi, które po wielokrotnym stosowaniu stwarzają na jego powierzchni lepką nieestetyczną powłokę ciężką do usunięcia.