ARGO Woodcraft

Blat drewniany w kolorze innym niż naturalny?

Czy blat drewniany może mieć kolor inny niż naturalny? Oczywiście, że tak. Preparatem, który pozwoli zmienić naturalną barwę drewna, jest na przykład bejca koloryzująca.

W dzisiejszym wpisie wytłumaczę wam, jak przygotować powierzchnię blatu pod bejcowanie. Pokażę wam też, jak właściwie bejcować i lakierować blat. Ja cały proces przeprowadzę na blacie bukowym, jednak analogicznie postępować możecie także w przypadku innych gatunków drewna.

Zwrócicie jednak uwagę, że właśnie buczyna bardzo dobrze nadaje się do barwienia za pomocą bejcy. Ten gatunek drewna charakteryzuje się jasną i równomierną kolorystyką. Cechy te sprawiają, że nakładanie preparatów barwiących na powierzchnię, jest stosunkowo łatwe.

Szlifowanie

Pierwszym etapem pracy jest szlifowanie. Powierzchnię drewna bukowego można szlifować za pomocą zwykłego papieru ściernego o odpowiedniej granulacji. Aby ułatwić sobie pracę i przyspieszyć ją, można zastosować elektryczną szlifierkę ręczną. Stosuję szlifierkę Deros 650 CV. Jestem z niej zadowolony. Mogę ją wam bez obaw polecić.

W przypadku blatu drewnianego bejcowanego na kolor ważnie jest to, by proces szlifowania przeprowadzić bardzo starannie. Jest to istotne, zwłaszcza gdy naturalny kolor blatu jest jaśniejszy od stosowanej bejcy. Każda ewentualna niedoskonałość szlifowania będzie widoczna.

Jaka gradacja papieru do szlifowania blatu drewnianego?

Z doświadczenia wiem, że dobrze jest zastosować najpierw papier o gradacji 80. W następnej kolejności warto sięgnąć po papier 120. Na samym końcu dobrze sprawdzi się papier ścierny 180.

Czasem okazuje się jednak, że szlifowanie wymienionymi papierami ściernymi jest niewystarczające. Wtedy warto sięgnąć dodatkowo po papier 220.

Przed rozpoczęciem szlifowania można obrysować całą powierzchnię blatu za pomocą linii wykonanych przy użyciu zwykłego niezbyt twardego ołówka. Gdy w efekcie szlifowania ślady grafitu w pełni znikną z powierzchni blatu, to będzie dla nasz informacja, że praca została wykonana wystarczającą intensywnie oraz że wykonaliśmy ja w sposób równomierny.

Szlifując blat kolejnymi gradacjami papieru ściernego, nie zapominajmy o bocznych krawędziach. One również powinny zostać starannie wyrównane i wygładzone.

Frezowanie

Kolejnym etapem pracy jest frezowanie krawędzi. Zależnie od naszych upodobań blat możemy delikatnie sfazować lub zaokrąglić. Moim zdaniem blaty z zaokrągloną krawędzią wyglądają mało nowocześnie. Dlatego ja zazwyczaj decyduję się na delikatne sfazowanie krawędzi blatu.

Frezowanie krawędzi blatu najlepiej jest przeprowadzić za pomocą frezarki. To proste elektronarzędzie jest jednym z najbardziej przydatnych urządzeń w mojej pracowni stolarskiej.

Bejcowanie i lakierowanie

Kolejnym etapem pracy jest już właściwie bejcowanie na kolor. Zanim zabiorę się za malowanie, muszę starannie odpylić blat. Następnie za pomocą zwykłego pędzla o średniej wielkości mogę zacząć nakładać produkt.

Z reguły decyduję się na zastosowanie dwóch warstw bejcy. Dzięki temu uzyskana kolorystyka jest intensywna i niezbyt transparentna.

Gdy bejca koloryzująca wyschnie, to pozostaje mi już tylko zastosowanie odpowiedniego lakieru do drewna. Ja stosuję dwuskładnikowy lakier do wodny akrylowy. Jednak nie jest to jedyny produkt warty polecenia. Wybierzcie taki, który w największym stopniu dostosowany będzie do waszych indywidualnych potrzeb.

W ofercie sklepu kverko stoły wykonane są z blatów dębowych w kolorze naturalnym: https://kverko.pl/sklep/stoly-drewniane/. Jednak jeśli jesteście zainteresowani stołem z blatem bejcowanym na kolor, to skontaktujcie się z nami mailowo kverko@kverko.pl lub telefonicznie 537 013 593. Chętnie podejmiemy się realizacji na indywidualne zamówienie.

Autor: Michał Szczurek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *